28 marca 2023
fot. Barbara Wielgus

Medytacje z Trójmiasta

/ medytacja

oprac. WŻCh Trójmiasto

Ewangelia wg św. Mateusza 6, 19-23

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność».

 

Modlitwa przygotowawcza: Na początku uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. Uczyń znak krzyża i poproś Go, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.

Obraz: Wyobraź sobie, że razem z uczniami siedzisz na zboczu góry i słuchasz Jezusa.

Prośba o owoc: Poproś o łaskę czystego serca, skupionego na Bogu we wszystkim, co robisz.


1. „Gromadźcie sobie skarby w niebie […]” Skarb oznacza coś ważnego, wartościowego, co chciałoby się zatrzymać, przechować, może zabezpieczyć na przyszłość. Dlatego często myślimy o tej przyszłości, chcąc mieć coś „na wszelki wypadek”. Jezus podpowiada: gromadź skarby nieprzemijające, które będą z Tobą na wieczność. Takim dobrem wiecznym może być po prostu miejsce w niebie. Co robisz, co gromadzisz, żeby się tam dostać? I jak często zdarza Ci się o tym myśleć?

2. „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.” Troska o życie wieczne nie oznacza rezygnacji z doczesnej zapobiegliwości. Chodzi o ważność, jaką przypisujemy poszczególnym wartościom. Czy jest coś z „ziemskich” rzeczy (np. przedmiot, relacja), co wydaje Ci się konieczne, wręcz niezbędne? Jak wyobrażasz sobie dalsze życie, gdybyś to nagle stracił? Co byś wtedy zrobił? Czy wszystko straciłoby sens?

3. „Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle.” To, co masz w sercu, świadczy o tym, czy żyjesz w świetle czy w ciemności. Twoim wewnętrznym okiem, które to rozpoznaje, jest sumienie. Ono też może Ci pokazać, jak dużo miejsca przeznaczasz w sercu dla Jezusa, a więc ile masz tam światła. Przez kilka minut skup się tylko na Jezusie, zrób to jak, jak potrafisz.


Rozmowa końcowa: Zbierz wszystkie myśli, poruszenia, które miały miejsce podczas medytacji i podziękuj Bogu za wszystko, czego doświadczyłeś. Zakończ modlitwą Ojcze nasz.