20 kwietnia 2023
fot. Barbara Wielgus

Medytacje z Trójmiasta

/ medytacja

oprac. WŻCh Trójmiasto

Ewangelia wg św. Łukasza 12, 1-7

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach. A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

 

Modlitwa przygotowawcza: Na początku uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. Uczyń znak krzyża i poproś Go, aby wszystkie Twoje zamiary, decyzje i czyny były skierowane w sposób czysty do służby i chwały Jego Boskiego Majestatu.

Obraz: Wyobraź sobie, że stoisz w tłumie osób słuchających Jezusa.

Prośba o owoc: W tej modlitwie możesz prosić o łaskę czystego serca.


1. „Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa […]” Tak jak w proponowanym obrazie, spróbuj wejść w tę scenę. Stoisz wśród tłoczących się słuchaczy, ale Jezus przemawia, patrząc właśnie na Ciebie. Przyjmujesz Jego wzrok, czy raczej go unikasz? Jak się czujesz, gdy widzisz, że Jezus swoim spojrzeniem wyróżnia Cię z tłumu?

2. „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów.” Obłuda była jednym z najostrzejszych zarzutów Jezusa wobec ludzi. Faryzeusze nienawidzili Go m.in. dlatego, że pokazywał, jak bardzo ich zachowanie różniło się od tego, co głosili. W życiu może się zdarzyć, że wahamy się przed powiedzeniem lub zrobieniem czegoś, co według nas jest uczciwe. Przewidujemy bowiem różne trudności, zagrożenia. To w konsekwencji prowadzić może do obaw, lęków, że przez przyzwoite zachowanie się można coś cennego stracić. Stosujemy więc uniki, udajemy kogoś innego, zakładamy maski lub po prostu milczymy… Jakie są Twoje doświadczenia w tego typu sytuacjach? Czego się zwykle obawiasz? Jak sobie z tym radzisz?

3. „Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.” Przeczytaj powoli, jeszcze raz tekst Ewangelii. Wsłuchuj się w słowa Jezusa jako Jego uczeń. Co szczególnie Cię porusza z Jego dzisiejszej nauki? Może chcesz Mu coś powiedzieć o swoich lękach?


Rozmowa końcowa: Zbierz wszystkie myśli, poruszenia, które miały miejsce podczas Twojej medytacji i podziękuj Bogu za wszystko, czego doświadczyłeś. Zakończ modlitwą Ojcze nasz.