21 maja 2022
fot. Benjamin Sow / unsplash.com

JAK ŻYĆ? Czyli szukać i znajdować Boga we wszystkim

Tydzień 3 / Wypłyń na głębię / dzień 14

oprac. WŻCh Trójmiasto
pobierz medytację (PDF)

Ostatni nakaz: Mt 28, 16-20

Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

 

Modlitwa przygotowawcza: Na początku uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest teraz obecny przy Tobie. Rozważaj, jak patrzy na Ciebie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, aby to Duch Święty ją prowadził i usuwał wszystkie przeszkody oraz oczyszczał Twoje intencje, czyny i wszelkie działania, kierując je ku większej chwale Boga.

Obraz: Wchodząc w modlitwę, przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważać – możesz go jeszcze raz przeczytać, a następnie zaangażuj swoją wyobraźnię. Wyobraź sobie scenę na górze, miejscu, gdzie masz za sobą wspaniałą historię z Jezusem. Zobacz piękny widok ze szczytu góry. Poczuj swoje zmęczone mięśnie, nabierz rześkiego powietrza w płuca. Właśnie spotykasz się z Jezusem. Zastanów się przez chwilę, jak się przywitacie. Jakie gesty wykonuje Jezus? Co skupia Jego uwagę, a co przykuwa Twoją?

Prośba o owoc: W dzisiejszej modlitwie proś o żywą wiarę i relację z Chrystusem, która uzdalnia do wypłynięcia na głębię naszego życia.


1. Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. Uczniowie Jezusa zostali obdarowani doświadczeniem drogi z Nim, mogli słuchać Jego nauczania, dopytywać, kiedy nie rozumieli, wspólnie wędrować, przygotowywać posiłki i śmiać się z Nim. W ten sposób Jezus dawał im Siebie. Uczył kochać, pokazywał Ojca, obdarowywał relacją. Jednocześnie wychowywał, aby stawali się samodzielni. W jaki sposób Ty czujesz się obdarowany? Czy masz pragnienie, aby dzielić się Bogiem? W jaki sposób chcesz przekazywać to, co otrzymałeś?

2. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich […] Jezus nie pomija tych, którzy mają wątpliwości; przeciwnie – podchodzi blisko. Mówi do uczniów, aby nauczali narody. Jezus dobrze nas zna, wie, w jakiej jesteśmy kondycji. Wie, czy Mu ufamy, czy raczej szukamy tej siły w sobie. Czy jesteśmy pełni zapału, czy ogarnia nas bezsilność. Jeśli ogarniają Cię wątpliwości, czujesz ograniczenia – opowiedz Mu o tym od początku. On wie, że to jest wystarczająco dobry moment, aby wyruszyć. To jak? Idziemy?

3. A oto Ja jestem z Wami przez wszystkie dni aż, do skończenia świata. Wszystkie dni. Jezus nie zostawi nas samych nawet na jeden dzień w naszym życiu. On odpowiada bliskością, zapewnia bezpieczeństwo, daje wolność. A Ty – czujesz się wolny w podejmowaniu decyzji? W którą stronę serce prowadzi Cię do działania? Może masz od pewnego czasu ważne pragnienia? Czy jesteś przekonany, że to jest czas na pierwszy krok, na decyzję? A może potrzebujesz na nią czasu?


Rozmowa końcowa: Porozmawiaj z Bogiem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – lęku, niepewności, ale może i nadziei na prawdziwe spotkanie. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem. Na zakończenie pomódl się słowami modlitwy Ojcze nasz.